Dioceses

[vc_row][vc_column][vc_column_text]
The Jesuits of Calcutta Province  are involved in the ministry chiefly in three dioceses in West Bengal: 
The Archdiocese of Calcutta, The Diocese of Baruipur and The Diocese of Asansol. In Bangladesh the ministry is mostly in the Archdiocese of Dhaka and the Diocese of Rajshahi
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/4″][vc_single_image style=”vc_box_rounded”][vc_empty_space][vc_single_image style=”vc_box_rounded”][vc_empty_space][vc_single_image style=”vc_box_rounded”][/vc_column][vc_column width=”3/4″][vc_custom_heading text=”Archdiocese of Calcutta” font_container=”tag:h2|text_align:center” google_fonts=”font_family:Montserrat%3Aregular%2C700|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal”][vc_column_text]
Archbishop Thomas D’Souza 
Born: Aug 26, 1950
Ordained Priest: Apr 16,1977
Elected Bishop of Bangdogra: Jun 14, 1997
Episcopal Ordination: Jan 25, 1998
Nominated Coadjutor of Calcutta:  March 12, 2011
Archbishop of Calcutta from: February 23, 2012
[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_custom_heading text=”Diocese of Baruipur” font_container=”tag:h2|text_align:center” google_fonts=”font_family:Montserrat%3Aregular%2C700|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal”][vc_column_text]
Bishop Salvadore Lobo 
Born: April 30, 1945
Ordained Priest: March 19, 1973
Episcopal Ordination: January 29, 1998
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_custom_heading text=”Diocese of Asansol” font_container=”tag:h2|text_align:center” google_fonts=”font_family:Montserrat%3Aregular%2C700|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal”][vc_column_text]
Bishop Cuyprian Monis 
Born: 11.04.1945
Ordained Priest: 21.12.1975
Ordained Bishop/Auxiliary of Calcutta Archdiocese:14.08.1994 
Canonical Possession of Asansol Diocese:12.03.1998
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]